Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Luutohtorin tytär - cover

Luutohtorin tytär

Amy Tan

Translator Eva Siikarla

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Lumoava romaani rakkaudesta, anteeksiannosta ja äitien ja tytärten poikkeuksellisista siteistä.
Yhdysvaltalaisen kirjailija Ruth Youngin suhde tämän kiinalaissyntyiseen äitiin, LuLingiin, on aina ollut myrskyisä. Kun LuLing sairastuu dementiaan, äidin ja tyttären suhde muuttuu. Ruth löytää äidin kirjoituksia, joista aukeaa tämän vaiettu historia. Ruth alkaa viimeinkin ymmärtää syitä äitinsä vaativien kasvatusmetodien taustalla.
LuLing varttuu perinteitä ja taikauskoa vaalivassa vuoristokylässä, jossa hänestä pitää huolta mykkä täti. Suhde tätiin on voimakkaampi kuin äitiin, joka suosii kaikessa LuLingin pikkusiskoa. Kaiken yllä leijuu luutohtorin kirous, ja lopulta nuori tyttö saa tietää perheestään pysäyttävän salaisuuden. Käynnistyy polveileva tapahtumaketju, joka kuljettaa LuLingin kiinalaisesta vuoristokylästä kauas San Franciscoon.
Luutohtorin tytär on koskettava romaani, joka pohjaa Amy Tanin oman äidin ja isoäidin tarinoihin.
Available since: 12/22/2021.
Print length: 368 pages.

Other books that might interest you

  • Kuume - cover

    Kuume

    Caroline Grimwalker, Leffe...

    • 0
    • 0
    • 0
    John Wagner joutuu yllättäen mukaan väkivaltaiseen panttivankitilanteeseen, ja näyttää siltä, että Decemberin vaikutusvaltaisin suku, Ackermannit, on myös sotkeutunut asiaan. Samaan aikaan John joutuu kamppailemaan ristiriitaisten tunteidensa kanssa: Kim Cordell vetää häntä vastustamattomasti puoleensa, toisaalta kadonneen vaimon arvoitus piinaa hänen mieltään. Onko Sara edes elossa? Voisiko tämän väkivaltainen ex-poikaystävä Kurt Strand tietää jotakin?
    
    December on Grimwalker-kirjailijapariskunnan yhteisprojekti: ainutlaatuinen cocktail jännitystä, mysteeriä ja pahaenteistä pikkukaupungin tunnelmaa. Tässä sarjassa ei turhia jarrutella, eikä juonenkäänteissä tai vauhdissa ole säästelty. Varmaa on vain se, että kun kerran saavut Decemberiin, se ei päästä sinua otteestaan.
    Show book
  • Sano että rakastat minua - cover

    Sano että rakastat minua

    Willow Rose

    • 0
    • 0
    • 0
    Kylmäverinen kouluampuja vai salaperäisen sarjamurhaajan uhri - pystyykö Eva Rae pelastamaan sekä Amelie Islandin asukkaat että oman veljensä?            
    
    Eva Raen perheessä kuohuu jälleen. Tällä kertaa harmaita hiuksia aiheuttaa kauan sitten kadonnut isä, joka sieppasi aikoineen Eva Raen sisaren ja pakeni Englantiin. Nyt vuosikymmeniä myöhemmin isä ilmoittaa palanneensa - ja tarvitsevansa kipeästi Eva Raen apua. Eva Raen pikkuveli, jonka olemassaolosta sisaruksilla ei ollut mitään tietoa, makaa koomassa Amelia Islandilla. Lisäksi poikaa syytetään kouluammuskelusta ja tyttöystävänsä kylmäverisestä murhasta. Eva Rae ei tiedä mitä tai ketä uskoa - onko veli viaton, kuten perhe väittää? Ja miten todistaa se maailmalle, joka on jo leimannut nuorukaisen tappajaksi? Samaan aikaan livelähetyksiä tehtaileva sarjamurhaaja suunnittelee toinen toistaan julmempia joukkomurhia. Eva Raella on omat epäilyksensä, mutta uskooko kukaan häntä? Amelia Islandia uhkaa suunnaton vaara, eikä sitä tunnu pysäyttävän mikään. Löytääkö Eva Rae ratkaisun, ennen kuin on liian myöhäistä?
    
    Willow Rose on miljoonia teoksia myynyt menestyskirjailija, jota ei turhaan kutsuta ”juonenkäänteiden kuningattareksi”. Entisestä FBI-profiloijasta, Eva Rae Thomasista, kertova kirjasarja kipusi ilmestyessään heti myyntilistojen kärkeen. Sano, että rakastat minua on sarjan neljäs osa.
    Show book
  • Kielletyt paikat: Lähijuna - Eroottinen Novelli - cover

    Kielletyt paikat: Lähijuna -...

    Vanessa Salt

    • 0
    • 0
    • 0
    "Junan tärinä tuntui ihanalta takapuolta vasten, ja moottoreiden jylinä peitti luultavasti osan äänistämme. Ainakin toivoin niin liukuessani ulos farkuista, jotka kilahtivat junan lattialle. Vaihdoin paikkaa ja hetken temppuiltuani pääsin istumaan Flynnin syliin. Istuin hajareisin hänen päällään niin, että muut vaunussa olevat näkivät vain selkäni. Huivi peitti alastomat jalkani, ulkoapäin se näytti hieman hameelta."Evy ja Flynn ovat seurustelleet yli neljä kuukautta. Saadakseen vaihtelua seksielämäänsä he ovat tehneet listan kielletyistä paikoista, joissa he aikovat harrastaa seksiä. Seuraavana listalla on lähijuna. Uskaltavatko he harrastaa seksiä junassa?-
    Show book
  • Joulukalenteri – eroottinen novelli - cover

    Joulukalenteri – eroottinen novelli

    Lisa Vild

    • 0
    • 0
    • 0
    Joulu on aivan nurkan takana, mutta Jessicaa ei voisi vähempää kiinnostaa. Hänellä ei ole aikaa eikä halua juhlia joulua: hänelle ainoa merkityksellinen asia on unelma tulla Ruotsin merkittävimmäksi toimittajaksi. Tai ainakin siihen päivään asti, kun tuntemattomalta lähettäjältä saapuu salaperäinen paketti. Se sisältää joulukalenterin, joka kääntää Jessican koko elämän ylösalaisin. Kalenteri kun sisältää jotain paljon hauskempaa kuin suklaa...
    Joka päivä jouluaattoon asti Jessica avaa uuden, seksikkään joulukalenterin luukun. Hänet on haastettu käyttämään jokaista luukusta tullutta lahjaa samana päivänä. Joulu, joka on tähän asti ollut Jessican hylkimä juhla, alkaa vetoamaan häneen yhä enemmän. Joulukuu on täynnä jännitystä, nautintoa ja niin vaikeasti pureksittavaa pähkinää, ettei edes Jessica voi onnistua selvittämään mysteeriä – vaikka vastaus löytyy hänen nenänsä edestä.
    Show book
  • Eroottinen joulukalenteri: novellikokoelma - cover

    Eroottinen joulukalenteri:...

    LUST authors

    • 0
    • 0
    • 0
    Ulrika on tehnyt jotain tuhmaa: hän on ryhtynyt suhteeseen tyttärensä luokanvalvojan kanssa. Hän ei kerta kaikkiaan pysty vastustamaan, kun tämä lähettää hänen asuntoonsa pieniä paketteja, joissa on seksikkäitä yllätyksiä. Jouluaattona hän saa uuden paketin – munanmuotoisen vibraattorin. Ulrika tajuaa, että näistä koulun päättäjäisjuhlista tulee aivan erityiset.
    Neljä ystävää on vihdoin onnistunut pakenemaan joulustressiä ja lähtenyt mökille Vemdaleniin. Maa on lumen peitossa ja mökki on kylmä. Pian ystävät alkavat tuntea joulurauhaa, ja muutaman viinilasillisen jälkeen he laittavat saunan tulille. Mutta heidän alastomat vartalonsa ja alkoholi tuottavat jotain muutakin kuin joulumieltä...
    Tämä kokoelma sisältää seuraavat eroottiset novellit:
    1. joulukuuta: Sytytä tussu ja anna sen valua
    2.joulukuuta: Talvihäät
    3. joulukuuta: Sokerileipuri
    5. joulukuuta: Pikkujoulut
    6. joulukuuta: Santa-Boy
    7. joulukuuta: Janssoninkiusaus
    8. joulukuuta: Uudelleen syntynyt
    9. joulukuuta: Kuumaa joulutunnelmaa
    10. joulukuuta: Alastomana kynttilät hiuksissa
    11. joulukuuta: Joulujuhlat
    13. joulukuuta: Tahvanus on tallirenki
    14. joulukuuta: Saavuthan luoksemme
    16. joulukuuta: Jouluinen erikoistoimitus
    17. joulukuuta: Tunturimökki
    18. joulukuuta: Jazzklubi
    19. joulukuuta: Roviken
    20. joulukuuta: Talviyön synti on raskas
    22. joulukuuta: Anton punakuono
    23. joulukuuta: Mr. J.
    24. joulukuuta: Piparia suussaan sulavaa pian tonttu maistaa saa
    Show book
  • Venäläinen ruletti – eroottinen novelli - cover

    Venäläinen ruletti – eroottinen...

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    Kuulin askelia, he olivat tulossa, kunniavartiokomppania. He kulkivat pitkin punaisia muureja, jotka suojasivat tätä valtaisaa mahdin pesää – Kremliä – Venäjän sydäntä. Siniset, tiukat univormut verhosivat heidän hyvinmuotoutuneita vartaloitaan. Jalkovälissäni sykähti, kylmän viiman purema ei tuntunut enää missään. Kauniit nuoret vartalot liikkuivat kurinalaista, yksitoikkoista liikerataansa. Mustat nahkasaappaat kalahtivat kuuluvasti jäiseen maahan. Koko paikka ja miesten asut olivat räikeä vastakohta heidän nuorekkaille, puhtoisille kasvonpiirteilleen. Pakkanen taltutti kiivaimman himoni ja mieleni päällä pyöri vain yksi ajatus: päästä mahdollisimman pian takaisin hotellille.
    Kiirehdin valtavan aukion poikki ja pääsin metroasemalle. Juuri ennen kuin katosin maan alle, kuulin huudon: "Privjet!" Käännyin ympäri ja näin kaksi hymyilevää kasvoa, nuori sotilaskaksikko. Pysähdyin, hymyilin takaisin, en tiennyt, mitä tehdä.
    Lue myös novellit Toivon niin... ja Kultaketju.
    Show book