Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Legion - cover

Legion

Stanisław Wyspiański

Publisher: Avia Artis

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

„Legion” to dramat Stanisława Wyspiańskiego.
Opowiada on o rzymskim legionie Adama Mickiewicza.  Jest to sztuka z inscenizacją zaprojektowaną z niespotykanym dotąd w Polsce rozmachem. Cechuje ją również zuchwałości polemiki z romantyczną historiozofią.
 
Ten dramat podejmuje z wielką siłą, stale obecny nie tylko w literackich dziełach Wyspiańskiego, problem dziedzictwa romantycznego, mesjanizmu i kultu wieszczów, ciążącego na polskim życiu umysłowym i artystycznym przełomu XIX i XX wieku. Poeta z pasją pokazuje myślowe i artystyczne konsekwencje uproszczonego, schematycznego rozumienia tej tradycji.
Available since: 01/09/2020.

Other books that might interest you

  • Przeczucie - Wiersze wybrane przetłumaczyła Dorota Trela - cover

    Przeczucie - Wiersze wybrane...

    Płamen Siwow

    • 0
    • 0
    • 0
    Płamen Siwow (ur. 1970) – bułgarski poeta, publicysta, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek, członek zespołu muzycznego Toczka BG. Wiele z jego tekstów funkcjonuje przede wszystkim jako piosenki, wykonywane zarówno przez grupę Toczka BG, jak również solowo. Tematyka jego utworów jest różnorodna – opiewa piękno przyrody, zagłębia się w świat ludzkich emocji, przeżyć, prowokuje, stawia egzystencjalne pytania. Znaleźć można w niej odniesienia biblijne, uniwersalne w swoim przesłaniu, jak również obrazy z otaczającej nas, nieraz brutalnej i smutnej współczesności.  
    „Przeczucie” to pierwszy wybór wierszy autora w języku polskim. 
    Show book
  • Achilleis - Sceny dramatyczne - cover

    Achilleis - Sceny dramatyczne

    Stanisław Wyspiański

    • 0
    • 0
    • 0
    Dramat Stanisława Wyspiańskiego, oparty na motywach „Iliady”, wydany w roku 1903. Skupia się na wydarzeniach, które rozegrały się podczas oblężenia Troi. Składa się z luźno powiązanych ze sobą scen i stanowi wyraz młodzieńczych zainteresowań autora dotyczących starożytności. Utwór charakteryzuje podkreślenie konfliktu w obu obozach – greckim (spór Achillesa z Agamemnonem) oraz trojańskim (konflikt Hektora i Parysa).
    Show book
  • Fedra - Tragedia w pięciu aktach wierszem - cover

    Fedra - Tragedia w pięciu aktach...

    Jean Baptiste Racine

    • 0
    • 0
    • 0
    Francuski dramaturg Jean-Baptiste Racine jest uznawany za jednego z najwybitniejszych tragików wszech czasów oraz mistrza w przedstawianiu kobiecej psychiki. Tragedia „Fedra”, napisana w roku 1677, jest inspirowana grecką mitologią. Opowiada o nieodwzajemnionej miłości tytułowej bohaterki do jej pasierba Hipolita. Ten jednak kocha się w innej kobiecie, potomkini zwaśnionego z nimi rodu. Fedra przedstawiona jest jako kobieta rozdarta i na wpół oszalała z nieszczęśliwej miłości.
    Show book
  • Medea - cover

    Medea

    Eurypides

    • 0
    • 0
    • 0
    Eurypides 
    (gr. Εὐριπίδης) Dramatopisarz ateński, uważany za jednego z najwybitniejszychdramaturgów starożytnej Grecji.Z ponad 90 dzieł do naszych czasów przetrwało w całości 18, z innychpozostały tylko fragmenty.Charakterystyczną cechą jego twórczości było ukazanie mitologicznychbohaterów jako zwykłych ludzi postawionych w niezwykłych, tragicznychsytuacjach życiowych. Przypisuje się mu wielki wpływ na kierunekrozwoju teatru europejskiego, jako że podstawą fabuły swoich sztukuczynił splot namiętności bohaterów, ich miłości i nienawiści,powodujących, że ich działania prowadzą do nieuchronnej klęski.W swoich dziełach Eurypides ujmował się za pokrzywdzonymi, zwracałuwagę na los kobiet, a poglądy wygłaszane przez bohaterki jego sztukmogły szokować ówczesną konserwatywną opinię publiczną.Eurypides jest też autorem Cyklopa, jedynego zachowanego do dziśdramatu satyrowego (wczesnej odmiany komedii, w której komizm pojawiałsię dzięki chórowi satyrów, wywodzącemu się z obrzędów ku czciDionizosa). Sam autor kilkakrotnie został opisany w komediach, m.in.występuje jako jedna z postaci w trzech komediach Arystofanesa.Ostatnim, wydanym już po śmierci pisarza dziełem były Bachantki.Eurypides zmarł na dworze króla Macedonii, Archelaosa I, w Pelli.Dramatopisarz żył w czasach, gdy jego rodzinne miasto prowadziło wojnęze Spartą i nawiązywał do tego w swojej twórczości, nie dożył jednakklęski. Plutarch podaje, że Ateńczycy po przegranej bitwie zeSpartanami byli zmuszeni wymieniać teksty sztuk Eurypidesa na wodę iżywność i że Spartanie zrezygnowali ze zburzenia Aten, ponieważ byłyone ojczyzną tego dramatopisarza.Ur. ok. 480 p.n.e. na SalaminieZm. 406 p.n.e. w Pelli, stolicy MacedoniiNajważniejsze dzieła:  Alkestis,  Medea, Trojanki, Ifigenia w Taurydzie, Ifigenia w Aulidzie, Bachantki, Cyklop
    Show book
  • Odyseja - cover

    Odyseja

    Homer

    • 0
    • 0
    • 0
    Obok „Iliady” drugi z eposów, których autorstwo tradycja przypisuje Homerowi.„Odyseja” zaczyna się po dziesięciu latach wojny trojańskiej. Odyseusz ciągle nie wrócił do domu z wojny. Podróż tytułowego bohatera do domu prowadzi go przez wiele niebezpiecznych miejsc.Tymczasem syn Odyseusza, Telemach, ma dziesięć lat i dzieli dom z matką Penelopą i 108 młodymi ludźmi, których celem jest poślubienie Penelopy. Przez cały czas Penelopa trzymała zalotników z dala od siebie. Obiecała, że wybierze jednego z nich, gdy skończy tkać sukno pogrzebowe dla teścia. Jednakże każdej nocy rozpruwa pracę z poprzedniego dnia...
    Show book
  • Westalka - cover

    Westalka

    Eliza Orzeszkowa

    • 0
    • 0
    • 0
    Eliza Orzeszkowa 
    Polska pisarka nurtu pozytywizmu znana pod nazwiskiem męża, Piotra Orzeszko, nazwisko rodowe: Korwin-Pawłowska. Publikowała pod pseudonimami: E.O., Bąk, Wa-Lit-No, Li...ka, Gabriela, Litwinka. Pierwszymi jej tekstami były powieści tendencyjne (Marta 1873); cele swojej wczesnej twórczości przedstawiła w rozprawach: Kilka uwag nad powieścią (1866) i Listy o literaturze (1873). Drugim etapem pisarskim Orzeszkowej był realizm (Nad Niemnem), oscylujący niekiedy w kierunku naturalizmu (Dziurdziowie). Teoretycznoliterackie opracowanie założeń powieści realistycznej znalazło się w rozprawie O powieściach T.T. Jeża z rzutem oka na powieść w ogóle (1879). Późne utwory noszą cechy prozy modernistycznej (tom Gloria victis). Najsłynniejsza powieść Orzeszkowej, Nad Niemnem, dotyczy tematu tożsamości narodowej, będąc jednocześnie uczczeniem powstania styczniowego, w którym autorka czynnie brała udział. Samo powstanie było bardzo ważną częścią jej życia - w swoim domu ukrywała ostatniego dyktatora tego zrywu narodowego, Romualda Traugutta, osobiście też organizowała zaopatrzenie i pomoc lekarską dla powstańców. Pisarka utrzymywała ścisłe kontakty ze środowiskiem literackim: M. Konopnicka była jej bliską przyjaciółką jeszcze z pensji; ożywiona korespondencja łączyła Orzeszkową z L. Méyetem i Z. Miłkowskim; była związana z tygodnikiem Bluszcz. Nominowana do Nagrody Nobla w 1905 r., przegrała jednak z H. Sienkiewiczem. Twierdziła, że literatura powinna odpowiadać za los społeczeństwa. Ur. 6 czerwca 1841 r. w MiłkowszczyźnieZm. 18 maja 1910 r. w GrodnieNajważniejsze dzieła:  Nad Niemnem (1888), Cham (1888), Meir Ezofowicz (1878), Gloria victis (1910), Dobra pani (1873), A...B...C... (1873), Niziny (1885), Dziurdziowie (1885)
    Show book